تبلیغات
دستگاه پخش دیجیتال تلویزیون-ستاپ باکس - آشنایی با نصب گیرنده تلویزیون دیجیتال-set top box

آشنایی با نصب گیرنده تلویزیون دیجیتال-set top box

 

نوشته شده توسط:بخش فروش

در پخش تلویزیونی دیجیتال با توجه به تغییرات عمده نسبت به سیستم تلویزیونی آنالوگ، امکان سازگاری به نحوی که گفته شد وجود نداشت و برای دریافت تلویزیون دیجیتال باید از دستگاههای گیرنده تلویزیون زمینی دیجیتال (DVB-T) در کنار یکدیگر تلویزیونی فعلی استفاده نمود.

ورودی و خروجیهای اصلی گیرنده بشرح زیر است:


   الف- ورودی آنتن:سیگنال تلویزیون دیجیتال از طریق کابلی که به آنتن روی بام یا آنتن روی تلویزیونی متصل است به ست تاپ باکس داده می‌شود. کانکتور ورودی آنتن گیرنده ( پورت RF IN) معمولاً مشابه ورودی آنتن تلویزیون است و از همان کانکتور می‌توان استفاده نمود. معمولاً تیونر گیرنده‌های دیجیتال یک خروجی آنتن (loop through) یا (RF Pass Through) دارند که می‌توان از آن برای دریافت شبکه های آنالوگ، استفاده نمود. در این حالت، باید کابل آنتن هوایی را از این طریق به تلویزیون عادی و یا هر دستگاه دیگر وصل نمود....

ب- خروجی صدا و تصویر:صدا و تصویر خروجی، با پردازش سیگنال تلویزیونی دیجیتال استخراج می‌گرددکه باید به ورودی صدا و تصویر A/V تلویزیون وصل گردد. ( پورت زرد برای تصویر، سفید و قرمز برای صدا)ممکن است تصویرشامل سیگنال تله‌تکست هم باشد. بنابراین مانند تلویزیونهای آنالوگ، دستگاه تلویزیون می‌تواند صفحات تله‌تکست را از سیگنال تصویر دیجیتالاستخراج نماید.بعضی از ست تاپ باکسها علاوه بر خروجی صدا و تصویر آنالوگ، صدا و تصویر را به فرمتهای دیگر نظیر تصویر Component، S-Video، HDMI یا Spdif (برای صدا) خروجی می‌دهند که در صورت پشتیبانی توسط دستگاه تلویزیون، می‌توان به جای خروجی تصویر و صدای آنالوگ، از این خروجیها استفاده نمود که نسبتاً کیفیت شنیداری و بصری بالاتری دارند.

ج- خروجی RF:در بعضی از ست تاپ باکسها ، صدا و تصویر می تواند به فرمت RF و به شکلقابل دریافت توسط تلویزیونهای آنالوگ تبدیل شود. کاربرد خروجی RF مذکور وقتی است که کاربر از دستگاه تلویزیونی استفاده می‌کند که مدل قدیمی بوده و ورودی صدا و تصویر A/Vنداشته باشد. شکل زیر، نحوه اتصالات مذکور را نشان می دهد.شیوه نصب و راه اندازیبا توجه به محدوده وسیع مخاطبان گیرنده DVB-T، نحوه نصب و راه‌اندازی آن تا حد ممکن سهل و آسان طراحی شده است.اساسا باید آنتن به ست تاپ باکس واز ست تاپ باکس به تلویزیون متصل شود. اغلب آنتن ها دارای کابل  کواکسیال هستند که باید آن را به ست تاپ باکس متصل نمایید. شما می توانید کابل مشابهی را برای اتصال ست تاپ باکس به ورودی RF آنتن روی تلویزیون های قدیمی متصل نماییددر غیر اینصورت، اگر تلویزیون شما دارای ورودی A/V (زرد برای ویدیو و قرمز و سفید برای صدا) ، از آنها برای اتصال ست تاپ باکس به تلویزیون برای دریافت کیفیت بهتر صدا و تصویر استفاده نمایید.برای تماشای شبکه های آنالوگ تلویزیون می توانید خروجی Loop through یا RF pass through ست تاپ باکس را به ورودی Antenna INتلویزیون متصل کنید. جهت راه‌اندازی اولیه سیستم، بعد از روشن کردن دستگاه از طریق کنترل از راه دور ست تاپ باکس یا صفحه کلید جلوی آن،  به منوی تنظیمات دستگاه رفته و گزینهAuto scan را انتخاب می‌نمائیم. لازم به ذکر است با توجه به تنوع ست تاپ باکس های DVB-T، طراحی منوهای هرکدام متفاوت است و در صورت برخورد با مشکل در پیدا کردن منوی تنظیمات دستگاه، از راهنمای دستگاه می‌توان استفاده نمود.با انتخاب گزینه Scan خودکار،دستگاه کل باند فرکانسی تلویزیونی (UHF و VHF) را جستجو نموده و سیگنالهای دیجیتال زمینی قابل دریافت را یافته و شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی موجود در آنها را استخراج نموده و لیست می‌نماید و عموماً در دو دسته شبکه‌های تلویزیونی و شبکه‌های رادیویی ذخیره می‌نماید. تغییر شبکه با استفاده از کلیدهای جهتی روی کنترل از راه دور یا کلیدهای + یا - (بسته به مدل) قابل انجام است.
جهت استفاده از شبکه‌های رادیویی ذخیره شده می‌توان با استفاده از کلید Radio روی کنترل از راه دور به لیست شبکه‌های رادیویی وارد شد. قابل ذکر است مدلهای مختلف گیرنده در جزئیات موارد ذکر شده فوق اختلافاتی با هم دارند ولی در کلیات نحوه راه‌اندازی مشابهند.


نحوه ضبط برنامه ها در حین تماشای آنهاکابل آنتن را به ست تاپ باکس متصل نمایید. خروجی های زرد، سفید و قرمز A/V را به رنگ های مشابه خود در ورودی VCR متصل کنید( در شکل نشان داده شده است). اگر تلویزیون شما رنگ های زرد، قرمز و سفید ندارد، یک کابل کواکسیال از RF Out مربوط به VCR به IN Antenna تلویزیون متصل کنید
اگر می خواهید کانال های آنالوگ را مشاهده و ضبط نمایید و ست تاپ باکس شما analog pass through یا Loop through  دارد، از اتصال RF بین ست تاپ باکس و VCR و تلویزیون(نه اتصالات A/V) استفاده کنید.     جهت نصب گیرنده دیجیتال باید کابل آنتن را به ورودی آنتن گیرنده DVB-T وصل نمود و خروجی صدا و تصویر را به ورودی A/V تلویزیون وصل نمود

چگونه می توانم تلویزیون دیجیتال دریافت کنم؟ 

دریافت دیجیتال بسیارساده است، شما می توانید با  وصل کردن یک مبدل دیجیتال یا  ست تاپ باکس به تلویزیون به سادگی از دریافت دیجیتال  بهره برید؛ بعبارتی دیگر  درصورتی که آنتن موجود شما مناسب باشد، 


مبین
جمعه 7 شهریور 1393 11:13 ب.ظ
مرسی از راهنماییهاتون
saghar
جمعه 3 مرداد 1393 01:17 ب.ظ
دستگاه دیجیتال xvizen دارم ولی نمی دونم چطوری با کابلhdmi وصل بشم
000
دوشنبه 23 تیر 1393 01:24 ق.ظ
اگر ست تاپ باکس را نصب کرده صدا داشته باشد اما تصویر نه و کلمه سیگنال ندارد بیاید چیکار باید کرد؟
iman
دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 11:50 ق.ظ
سلام من دستگاه ستاب باکس خریدم تصویر ندارم هرکاری میکنم تصویر ندارم بهد تلوزیونمون هم از این قدیمیه سامسونگه لطفآ راهنمایی کنید!!!!
میثم
چهارشنبه 27 فروردین 1393 04:12 ق.ظ
سلام من دستگاه دیجیتال خریدم یکبار خاموش وروشن کردم دیگه نشون نمیده میشه راهنمایی کنین؟
سعید
پنجشنبه 10 بهمن 1392 05:51 ب.ظ
چرا می زاریش روی شبکه اولش هنگ می کنه
احمدرضا
دوشنبه 30 دی 1392 10:08 ق.ظ
سلام

چرا انتن دیجیتال ما کیفیت سیگنال نداره

masoud
جمعه 29 آذر 1392 12:24 ب.ظ
در صورت داشتن ای کلاس 9696 می توان خروجی برای ست آپ باکس از آن گرفت
omid
چهارشنبه 24 مهر 1392 12:46 ب.ظ
سلام من چند رو پیش یه گیرنده دیجتال بوستر خریدم وقتی فیلمی رو ضبط میکنم تو خود دستگاه بدون ایراد نشون میده اما وقتی تو کامپیوتر اجرا میکنم نصف فیلم رو نشون نمیده وبعدشم که دوباره میخوام تو دستگاه اجرا کنم اونم نصفه نشون میده تور و جون هرکی که دوست داری راهنمایی کنید........خیلی دنبالش گشتم نتونستم پیدا کنم خواهش میکنم.......
mir_emad
چهارشنبه 27 شهریور 1392 12:48 ب.ظ
سلام
یک روز وقتی دستگاه را روشن کردم چند تا از کانال ها را نمایش نمی داد.شبکه ها را دوباره جستوجو کردم اینبار حتی اونارو پیدا هم نکرد...همه کار کردم(جهت آنتن را تغییر دادم-به تنظیمات کارخانه برگرداندم و ...).لطفا راهنمایی کنید.امشب بازی دورتموند با ناپولی دوست ندارم این بازی را از دست بدم.لطفا..لطفا..لطفا...کمک کنید.چیکار باید بکنم؟؟؟
سجاد
جمعه 15 شهریور 1392 04:54 ب.ظ
همه ی مراحل را رفتم اما وقتی جستجو میکنم شبکه ای پیدا نمیکنه سیگنال هم نداره همه چیزشو درست وصل کردم لطفا کمکم کنید
کیان
جمعه 4 مرداد 1392 09:09 ب.ظ
سلام . تمام مراحل نصب را انجام میدم اما كانالی جوستجو نمیشه.میگه تلویزیون موجود نیست.
لطفا راهنمایی کنیددد
سارا
پنجشنبه 9 خرداد 1392 02:04 ب.ظ
سلام یه دستگاه ستاپ باکس پروویژن دارم که غیر از شبکه های 1و 2 و 3 تماشا و اینا شبکه بازار و بقیه رو نمیگیره و چند بار هم شبکه ها رو پاک کردم دوباره تنظیم کردم نمیگیره از طرف دیگه این شبکه ها رو روی کانالهای 11 به بالا درست نشون میده مثلا اگه 1 بزنیم کانال نویز داره ولی 11 مشکلی نداره باید چکار کنم؟
علوی
دوشنبه 23 بهمن 1391 08:39 ب.ظ
با سلام اگر ست تاپ باکس را نصب کرده باشیم و متناوبا کلمه عدم سیگنال را روی صفحه تلویزیون ببینیم علت چیست؟
reza
یکشنبه 10 دی 1391 03:19 ب.ظ
باسلام
من دستگاه دیجیتال maxeeder خریداری كردم و نصب كردم ولی بجز شبكه 1و2و3 و ورزش و شما و سلامت و..مابقی شبكه های استانی رو نمیگیرد.اینهایی رو هم كه میگیره بعضی وقت ها برفكی وخشدار می شه.لطفا" راهنمایی بفرمایید مشكل از كجاست؟ آیا آنتن من ایراد دارد.
sara
دوشنبه 6 آذر 1391 11:55 ق.ظ
سلام-تمامی مراحل نصب را انجام میدم اما كانالی جوستجو نمیشه.میگه تلوزییون موجود نیست.بوستر هم داریم.
لطفا راهنماییم كنید.ممنون
معصومه
جمعه 23 تیر 1391 04:20 ب.ظ
سلام...اگه آنتن بوستر داشته باشه تو نصب گیرنده مشکلی ایجاد میشه؟؟چون نصبش میکنم وتمام مراحلم میرم ولی تو جست وجوی کانال هیچی پیدانمیشه..
فرشته
چهارشنبه 16 فروردین 1391 12:03 ق.ظ
سلام من از طریق ستاپ باکس برنامه های تلوزیون رو ضبط کردم وقتی اونارو روی کامپیوتر پخش میکنم بیصدا هستند ...بنظر شما چکار کنم؟حتی روی موبایل هم بیصدا هستند...
farzaneh
پنجشنبه 24 آذر 1390 01:30 ق.ظ
با سلام اگر ست تاپ باکس را نصب کرده باشیم وکلمه عدم سیگنال را روی صفحه تلویزیون ببینیم علت چیست؟
reza
یکشنبه 2 مرداد 1390 07:43 ب.ظ
ایا میتوان رسیور ای کلاس مدل 9696 را بجای ست اپ باکس استفاده نمود زیرا این رسیور همانند مبدل دیجیتال دارای ورودی و خروجی انتن هوایی است. با تشکر.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر